Pitná voda
Voda získávaná z přírodních zdrojů ať již podzemních či povrchových obsahuje celou řadu sloučenin. Jejich skladba a množství pak určuje, zda je voda bez úpravy nezávadná či dokonce prospěšná pro lidské zdraví (například vápník a hořčík). S rozvojem lidských činností negativně ovlivňujících životní prostředí se však do vodních zdrojů navíc dostává i celá řada dalších nežádoucích látek, které mohou lidské zdraví poškodit.
Požadavky na jakost pitné vody a její kontrolu jsou stanoveny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a jeho prováděcí vyhlášce. Ta v zásadě vychází z evropské směrnice Rady 98/83/ES o jakosti vody určené pro lidskou spotřebu. V porovnání s ní má naše česká legislativa např. pro některé ukazatele kvality stanoveny přísnější limity a celkově má o 15 ukazatelů kvality více.
Pokud zdroj vody svou kvalitou nevyhovuje požadavkům na jakost pitné vody je nutno ji upravit. Naše vodárenská společnost provozuje tři úpravny vody, a to Ostrožskou Novou Ves, Kněžpoli a Bojkovice. Spolu s podzemními zdroji ze Salaše, Boršic, Bystřice pod Lopeníkem a Komni, jenž nevyžadující úpravu vody a jsou pouze jsou hygienicky zabezpečeny pomocí chlornanu sodného, dodávají pitnou vodu pro skupinový vodovod Uherské Hradiště - Uherský Brod - Bojkovice. Ten zásobuje pitnou vodou 45 obcí s připojenými 111 246 obyvateli evidovanými v roce 2019.
Naše vodárenská společnost hlídá celý proces výroby pitné vody počínaje zdroji vody, přes jejich úpravu, distribuci až po kontrolu její kvality přímo u spotřebitelů, a to v každé obci, kde veřejný vodovod provozujeme. Odběry a rozbory vzorků pitné vody provádí naše akreditovaná vodohospodářská laboratoř. Výsledky analýz jsou v elektronické podobě neprodleně předávány příslušným orgánům ochrany veřejného zdraví. Ty si rovněž nezávisle na nás provádějí své vlastní kontroly. Důležité parametry pitné vody v obcích, kam dodáváme pitnou vodu si můžete prohlédnout zde.
Úpravny vod
Úpravna vody Ostrožská Nová Ves
Byla vybudována v roce 1976 a v roce 2007 byla dokončena kompletní modernizace technologie této úpravny. Je nejvýznamnějším zdrojem pitné vody pro skupinový vodovod Uherské Hradiště - Uherský Brod - Bojkovice. Úpravna vody je projektována na maximální výkon 240 l/s. Současný běžný výkon úpravny je mezi 90 až 160 l/s.
Zdroje vody pro tuto úpravnu se nacházejí v oblasti Novoveských štěrkových jezer. Využíváno je Vodárenské jezero a podzemní voda z vrtů s vyšší koncentrací železa a manganu.
Úprava vody je dvojstupňová. Na začátku úpravárenské linky je do surové vody dávkován ozon, který slouží k rychlé oxidaci železa a manganu. Ozon je na úpravně vody vyráběn v generátoru z kyslíku s malou příměsí dusíku. Dále pak upravovaná voda prochází flokulačním stupněm, kde se za pomalého míchání vylučují sraženiny železa spolu s jemnými částečkami obsaženými v surové vodě. Následně je voda přiváděna na otevřené pískové filtry evropského typu, kde se zachytí vyloučené sraženiny a mangan. Upravená voda je na závěr provětrána na aeračních věžích a po úpravě pH roztokem hydroxidu sodného je před nátokem do akumulačních nádrží hygienicky zabezpečena kombinací chlordioxidu a chloru. Chlordioxid se na úpravně připravuje smícháním roztoků chloritanu sodného a kyseliny chlorovodíkové.
Úpravna vody Kněžpole
Úpravna vody Kněžpole byla vybudována a uvedena do provozu v roce 1959, čímž patří mezi nejstarší úpravárenská zařízení na jihovýchodní Moravě. V roce 1999 byla provedena první etapa technologické rekonstrukce úpravny a v roce 2007 byla modernizace dokončena na současný maximální výkon 80 l/s upravované vody. Dnes je provozována na výkon 20 až 25 l/s a doplňuje tak týdenní potřeby vody v regionu.
Zdrojem vody pro úpravu je jímací území Kněžpole se třemi zdroji podzemní vody v kvartéru řeky Moravy. Jímána voda je více mineralizovaná s převažujícím obsahem hydogenuhličitanů a vápníku. Jelikož obsahuje i zvýšenou koncentraci železa, manganu a amonných iontů je zapotřebí tuto surovou vodu dvoustupňově upravovat.
Na úpravně je surová voda nejdříve intenzivním provzdušněním zbavena plynů a těkavých látek. Následně je do upravované vody dávkován ozon, který slouží k rychlé oxidaci manganu ale i vzduchem nezoxidovaného železa. Ozon je na úpravně vody vyráběn v generátoru z kyslíku s malou příměsí dusíku. Dále pak upravovaná voda prochází flokulačním stupněm, kde se za pomalého míchání vylučují sraženiny železa a částečně i manganu. Hlavní podíl takto vzniklých nepouštěných látek je z upravované vody odsazeno v sedimentačních nádržích v podobě kalu. Zbývající nerozpuštěné látky jsou z vody odseparovány na prvním stupni otevřených pískových filtrů. Druhý filtrační stupeň tvoří otevřené odmanganovací filtry s pískovou náplní preparovanou oxidy manganu. V případě potřeby je možno upravit pH vody dávkováním roztoku hydroxidu sodného. Na závěr je upravená voda před nátokem do akumulačních nádrží hygienicky zabezpečena pomocí chlordioxidu. Chlordioxid se na úpravně připravuje smícháním roztoků chloritanu sodného a kyseliny chlorovodíkové. Do spotřebiště je dodávána po smíchání s upravenou vodou z úpravny vody Ostrožská Nová Ves na vodojemech v Mařaticích.
Úpravna vody Bojkovice
Úpravna byla vybudována v roce 1968 pro maximální výkon 42 l/s. Od roku 1999 až do roku 2009 prošla úpravna postupně několika etapami modernizace instalované technologie. Stávající její maximální výkon je 35 l/s. V současnosti je obvykle vyráběno 15 l/s pitné vody.
Zdrojem surové vody pro úpravu je údolní vodárenská nádrž Bojkovice na tocích Kolelač a Vasilsko. Kvalita této surové vody je během roku proměnlivá. V létě se díky zanesení vodárenské nádrže sedimenty její kvalita zhoršuje. Z upravované vody je tak nutno ve vyšší míře odstraňovat mikroorganismy, mangan, železo a amonné ionty. Technologie úpravy povrchové vody je dvoustupňová. Nejdříve je v případě potřeby voda obohacena kyslíkem se vzduchu dodávaného pomocí injektoru. Následně je do vody dávkován roztok síranu hlinitého a manganistanu draselného. Síran hlinitý má za úkol ze surové vody skoagulovat jemné částečky včetně drobných mikroorganismů a vysokomolekulární organické látky. Manganistan draselný pak zajišťuje oxidaci manganu a zlepšuje účinnost koagulace. Tvorba vloček hydroxidu hlinitého pro koagulaci je zahájena v mísičích. Dokončení koagulace a zároveň odsazení vloček kalu probíhá v čiřičích. Následně je voda přiváděna na otevřené pískové filtry evropského typu, kde se zachytí zbývající neodsazené drobné sraženiny. Upraví se pH vody pomocí roztoku hydroxidu sodného a díky pískové náplni preparované oxidy manganu se na filtrech rovněž dokončí odmanganování vody. Na závěr je upravená voda před nátokem do akumulační nádrže hygienicky zabezpečena pomocí UV lampy a chlornanu sodného. Vyrobená pitná voda je čerpána do vodojemu Vápeničky, odtud je distribuována do spotřebiště, kde zásobuje východní část skupinového vodovodu v lokalitách Bojkovice až po Uherský Brod.
